Een Korte Film Over het Atelier
Okan AKIN

Hij werd geboren in Erzurum in 1969. Tijdens de lagere school in 1978, verhuisde hij met zijn familie naar Bursa. Primair en voortgezet onderwijs werd voltooid in Bursa. Na Uludag Universiteit, Faculteit van Onderwijs, Beelden Kunsten van Onderwijs, Textiel Ontwerp, waar hij afstudeerde in 1991.

Tussen de  studie jaren tussen 1987-1991, wekte hij  tegelijk bij Kenan Özdesen, Ismail Üstüncan glaskunstenaars,  als assistent in het atelier van kunst. 

Een jaar in Erzincan, vijf jaar in Izmir les gegeven technisch textiel industrie, voor beroepsonderwijs. Hij heeft ontslag genomen uit zijn functie in 1996 en verhuisde naar Nederland.

Om  alle Turkse kunst door te geven aan de generaties in Nederland, werd in 2006, "Atelier Okan Akin"  opgericht . In zijn atelier is hij nog steeds bezig met zijn artistieke werkzaamheden.

Onlangs heeft hij een boek  "Marbling Techniek, Tradities Turkse Marbling" gepubliceerd.
1969'da Erzurum'da bir köy ögretmeni ve ebesinin ortanca çocugu olarak dünyaya geldi. Ilkokulu bitirmeden ailesiyle beraber Bursa'ya yerlesti. En son Uludag Üniversitesi, Egitim Fakültesi, Güzelsanatlar Egitimi Bölümü, Tekstil Tasarim Ana Sanat Dali'ndan 1991'de mezun oldu. Akademi süresince ayni zamanda Kenan Özdesen - Ismail Üstüncan cam sanatlari atölyesinde yardimci sanatçi olarak çalisti.

1992'de ögretmenlik sinavini kazanarak Erzincan Endüstri Melek Lisesi Tekstil Bölümünde meslek ögretmeni olarak göreve basladi. Ayni yil meydana gelen büyük Erzincan depremi nedeniyle atamasi Izmir Bornova Mimar Sinan Endüstri Meslek lisesine yapildi.

1997'de görevinden istifa ederek, evlilik dolayisiyla Hollanda'ya yerlesti. Kisa bir dil egitiminden sonra, çesitli vasifsiz islerde çalisti. Bu esnada Zaandam Sultan Ahmet Camii aydinlatma pencerelerinin vitray yapilmasi projesini gönüllü olarak hazirlayip gerçeklestirdi. Unicef yararina PLATO kurumuyla birlikte "De Jogeren Delen met Kunst" isimli bir baska projeye daha imza atti.

2007 yilinda kurdugu "Atelier Okan Akin" isimli atölyesinde sanat faaliyetlerini sürdürmektedir. "Ebru Teknigi, Ebru Gelenegi" isimli yayimlanmis bir  de kitabi mevcuttur. Evli ve iki kiz çocugu babasidir.
 
Atelier Okan Akin

Resmi olarak 2006 yilinda kurulan atölye, faaliyetlerine ilk once semt evlerinde (buurthuis) basladi. Daha sonra Amsterdam Noord'da bulunan eski NDSM isimli tersane binasinin koruma altina alindigini ve sadece sanatçilara tahsis edilecegini tesadufen Hollandali bir komsusundan ögrendi. Derhal bir basvuru dosyasi hazirlayarak seçici komisyona basvurdu. Basvurusu hemen kabul edilince kendisine atölye yapmasi için kompleks içinde 96 m2'lik bos bir yer (arsa) verildi.

1 yillik bir insaat asamasindan sonra, atölye bugünkü halini almis oldu. Atölyenin insaasi tamamiyle sanatçinin kendisi tarafindan gerceklestirilmisitir.

Atolyede sanatsal çalismalarla birlikte çesitli kurslar verilmekte, ayrica atölye bünyesinde kurulan "Sanat ve Fikir Kulübü" çerçevesinde birçok faaliyetler de yapilmaktadir. Yüksek Türk kültürü'nün Hollanda'da yasayan yeni Türk kusaklarina dogru bir seklde aktarilmasi ve Hollandalilara tanitilmasi atölyenin misyonudur.